Auktion i Uppsala dag 2

Idag onsdag fortsätter Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion på Eddagatan 10 i Uppsala med Möbler, konsthantverk, porslin, glas, silver och smycken. På torsdag säljs Mattor och Ryskt måleri och konsthantverk. Auktionen börjar kl 11 varje dag.

Idag säljs ett barockskrivbord i Uppsala, som har stora likheter med det skrivbord som såldes i våras. Det skrivbordet hade ägts av drottning Hedvig Eleonora och stod på slottet Tre Kronor i Stockholm. Av räkningen i slottsarkiven kan man säkert säga att skrivbordet utförts av schatullmakaren Hindrich von Hachten i Stockholm ca 1690.

Dagens skrivbord är mycket likt det som såldes i Uppsala för 600 000 kronor. Skillnaden är den kungliga proveniensen och de beslag med nyckelskyltar där drottningens initialer HERS var återgivna på skrivbordet i våras. Det finns goda skäl att anta att skrivbordet nr 202 på dagens auktion också är av Hindrich von Hachtens hand och tillkommet vid 1600-talets slut i Stockholm.

Man  trodde tidigare att dessa skrivbord, som förekommer rätt ofta på marknaden, var tillverkade ett par årtionden senare, under Fredrik I:s tid på 1720-talet. Det var först när Knut Knutson upptäckte Hedvig Eleonoras skrivbord i våras, som konstvetenskapen nu har fått justera dateringen något. Intressant är att när en auktionsfirma sålt ett föremål till ett överraskande högt pris, så dyker det snart upp ett liknande föremål. Men prisförväntningarna ligger väsentligt lägre än 600 000 kronor. Utropspriset är 20-25 000.

På tisdagen såldes Äldre måleri, skulptur och 1800-tals och 1900-talsmåleri. En akvarell av Elias Fredrik Martin såldes för 42 000 kronor.

Elias Fredrik Martin (1804-1854) Utsigt af Upsala Stad sign och dat 1 dec 1827. Akvarell med täckvitt (25-30 000 Up). Slutpriset blev 42 000 kr.

Vårkväll på Flustret

Moderna auktioner i Stockholm

Herrgårdsauktion på lördag

Ny chef för Bukowskis

Just nu 1035 objekt

Annons Pil ner

Annons Pil upp